Lidský pot je nezbytný k ochlazování povrchu pokožky, je to součást přirozeného termoregulačního procesu. Nevydává sám o sobě žádný zápach, ten vzniká teprve činností bakterií, které na povrchu naší pokožky udržují stabilní mikroklima, a zajišťují její potřebné pH a tím také přispívají jako přirozená bariéra vůči patogenům.
Abychom se zápachu zbavili, provádíme pravidelnou hygienu a zároveň využíváme různé antiperspiranty a deodoranty, ovšem ne všechny jsou bezpečné, a tak se v nich musíme dobře zorientovat. Co se týče svršků, ty vkládáme do pračky a máme tak zajištěno, že na nich ulpívající pot zmizí v útrobách kanalizace spolu s odpadní vodou, ale co takový koberec?
Zamysleli jste se někdy nad tím, že pokud po koberci chodíme bez domácí obuvi, že do sebe absorbuje náš pot, i když se po něm procházíme třeba v ponožkách? Spolu s potem se na jeho povrchu zachytí i bakterie a těm pak stačí další výživa v podobě organického materiálu, tedy častým chozením bez bot, anebo díky tukovým částicím rozptýleným ve vzduchu, např. při vaření.
Jestliže tento proces trvá delší dobu, známý bakteriální odér rozloženého potu nás nenechá na pochybách, že koberec zavání podobně, jako několik dní nošené ponožky. A nutno podotknout, že běžný vysavač si s tím neporadí, protože odsaje jen část nečistot a bakterií.
Syntetické deodoranty nejsou řešení
A jak se odéru zbavit? Můžete nasadit osvěžovač vzduchu nebo aromalampu, ale tím jen dočasně zápach přebijete, ale nevyřešíte jeho příčinu. Mělo by tedy přijít na řadu hloubkové čištění koberců Wismont čištění, nejlépe výkonným strojem, který prohněte všechna vlákna čisticím roztokem a veškerou špínu nasaje do svých útrob. Může to být třeba systém Rotovac, je to patentovaná technologie rotačních kartáčů a podtlakového odsávání, která zaznamenala značný úspěch u nás i v zahraničí, a která také významně konkuruje všem ostatním čisticím mechanismům.