Mnohé dávno zaniklé kultury nám zanechaly na naší planetě své dědictví v podobě různých záhad a zajímavostí. Jedním z nejtajemnějších míst je dozajista Mezoamerika. Původními obyvateli této části naší planety byly indiánské kmeny. O některých se mluví celkem často a o některých prameny spíše mlčí. Ty, které mají to privilegium, že se na ně nezapomíná, jsou například Mayové nebo Aztékové. Na území dnešního Mexika ale žilo daleko více kultur. Jednou z nich jsou i málo známí Olmékové. V překladu by jméno jejich kmene znělo docela zajímavě – Lidé sklízející gumu. Olmékové se v úrodných oblastech Mexika objevili už před třemi tisíci lety.
o Pokud se na jejich kulturu podíváme očima dnešního člověka, asi budeme trochu v rozpacích.
o Byli to mírumilovní lidé nebo se jednalo o nelítostný kmen, který si liboval v krvavých rituálech?
Pro první možnost hovoří to, že se na jejich jídelníčku vyskytovaly hlavně zeleninové pokrmy. Měli v oblibě kukuřici, dýně a fazole. Uměli chovat včely a krocany. K jejich domácím mazlíkům patřil pes. Ale byl to skutečně nejlepší přítel? Podle některých indicií se často dostal na talíř i on.
Prohrávající se stává obětí
Tato zaniklá kultura nám tu nechala jednu velkou záhadu. Jsou to obří kamenné hlavy, které měří dva a půl metru a váží přes dvacet tun. Další ze zajímavostí ze života tohoto kmene je i míčová hra.
· Olmékové vyrobili první gumový míč na světě, ale hra s ním asi moc zábavná nebyla.
o Alespoň ne pro samotné hráče.
Na oválném hřišti se utkala dvě družstva. Hráči se mohli dotknout míče jen s pomocí boků, ramen, loktů a kolen. Ruce a nohy byly zapovězeny. Poražené družstvo bylo rituálně obětováno bohům. Je záhadou, proč právě tato civilizace dvě stě let před naším letopočtem zmizela. Byla natolik vyspělá, že dokonce dokázala vyrobit i první kompas na světě.