Makadamové oříšky pochází z Austrálie a dnes se pěstují v různých oblastech světa, které pro ně vytváří příhodné podmínky. Je to strom, stále olistěný a neopadavý a daří se mu v prostředí subtropickém až tropickém, s vyšší vlhkostí vzduchu a teplotou, která nikdy neklesá pod bod mrazu.
Plody mají velmi tvrdou skořápku, a pokud si je alespoň občas dopřejete (a v obchodech bývají již vyloupané), vězte, že si nejen pochutnáte, ale dodáte do těla mnoho důležitých živin – sacharidy, zdravé tuky, proteiny, vlákninu, vitamíny, enzymy a minerální a stopové prvky. Spolu s kešu oříšky patří plody makadamie k nejoblíbenějším a nejvíce chuťově výrazným exotickým oříškům.
Namáčejte je
Na mnoha informačních portálech se dozvíte, jak jsou makadamové ořechy nakliceno.cz zdravé a prospěšné, ale málokdo vám prozradí, že by se měly, stejně jako jiné druhy ořechů a semen, nejprve namočit a nechat ve vlažné vodě podpořit počátek klíčícího procesu.
Každý ořech je semeno, je to zásobárna živin pro novou rostlinu, a dokud se semena nachází mimo vhodné podmínky ke klíčení, musí obsahovat látky, jež je chrání v přírodě před okolními vlivy. Kdyby tomu tak nebylo, semena by se po několika dnech rozpadla, podobně jako to např. bývá u spadané ho zralého ovoce.
Ochranné látky se nazývají inhibitory enzymů a antinutrienty, mezi ně patří např. kyselina fytová. S tou si dovede poradit trávicí trakt ptáků a mnoha zvířat, ale neplatí to pro člověka, v lidském organismu na sebe antinutrienty vážou minerály a zčásti je z těla odvedou v nestravitelné formě. Namáčením se tyto látky začnou štěpit a degradovat, protože vlažná voda simuluje vhodné podmínky ke klíčení. Doporučuje se u všech ořechů přidávat do namáčecí vody na cca čtvrt litru dvě lžičky soli, takto nechat semena ve vodě přes noc a ráno je propláchnout a teprve pak konzumovat.