Jistě jste již někdy slyšeli o komoditách. Jde například o ropa, zemní plyn nebo dokonce i zemědělské produkty. I když žijeme ve století, kde můžeme zaznamenat obrovský rozmach služeb a nových technologií, stále jsou komodity velkým zdrojem moci. Bezesporu platí, že když stát vlastní ropu, automaticky má velký potenciál na to být jedním z nejbohatších států na světě. To samé platí i o zemním plynu. Proč tomu jak je? Důvod by mohl vyjmenovat kdokoliv z nás. Z ropy se vyrábí naprostá většina produktů. Ať už jde o plasty, obaly na mobilní telefony, pohonné hmoty nebo i oblečení, vše je vyrobeno právě z ropy. Předpokládá se, že ve světě ropa nevydrží navždy. Dříve nebo později přijde moment, kdy ropa prostě dojde a nebudeme mít kde jinde ji sehnat. Všichni doufáme, že do té doby najdeme náhradní řešení za ropu, nebo najdeme způsob jakým plně recyklovat každý druh plastu. Větší problém je to s pohonnými hmotami.
Bez pohonných hmot by se svět neobešel. Představte si jenom sami sebe, jak každý den dojíždíte do práce, na nákupy, nebo pro děti do školy. Tyto všechny akce byste si nemohli bez pohonných hmot dopřát. Samozřejmě existuje náhrada v podobě elektromobilů, které v budoucnu budou jedinou možnou použitelnou alternativou. Ale nyní jsme v současnosti, kdy jsou pohonné hmoty stále velmi důležitou komoditou. Nemusíme se bavit pouze osobních automobilech, ale i o nákladních lodích s vysokou kapacitou, letadlech, vlacích a podobně. Bez pohonných hmot bychom mohli zapomenout na jakýkoliv produkt ze zahraničí. A to je důvod proč je obchodování s komoditami velkým zdrojem moci a zdrojem obrovských sum pro stát a proč.
Jak již bylo zmíněno, za komoditu se počítá i jakákoliv zemědělská plodina. Může jít o pšenici, ječmen, slunečnici, kukuřici… Tyto komodity stejně jako pohonné hmoty drží obrovskou v moc co se obchodu týče. Přeci jen tyto komodity tvoří základ všeho. Pečiva, masných výrobků (kukuřice je podávána jakožto krmení chovnému dobytku), jogurtů a podobně.